Okénko rodičů
Z pracovních listů - jaro - květiny
(od maminky Jarky)
Inspirace pro čas strávený s dětmi v karanténě
(od maminky Pavlíny)
Dobrý den všem rodičům i dětem, kteří teď spolu trávíte víc času, než je obvyklé. Byla jsem požádána o sdílení svých rodičovských zkušeností – tak tedy něco nabídnu, ale vězte, že sama o sobě, bych si netroufala někomu cokoli radit…!
Budu spíš psát o tom, co funguje v naší rodině, určitě je vhodné z toho něco pozměnit nebo vylepšit podle vašich vlastních možností, míry fantazie a konkrétních okolností.
Takže moje tipy jsou tyto:
-
Přizpůsobit den tak, aby činnosti napodobovaly „normální den ve školce“ (prakticky to znamená střídat volný čas na hraní se společnými činnostmi – chvilku nechat pohrát, chvilku si povídat nebo číst, chvilku něco vyrábět, kreslit, chvilku cvičit nebo hrát pohybovou hru…)
-
Často spolu zpívat nebo zkoušet hrát na improvizované hudební nástroje (pokud máte tolerantní sousedy 😊) – provozování hudby uvolňuje stres a nahromaděné emoce! (Moje děti rády hrají hru, kdy já předvádím nějakou melodii z večerníčků nebo dětských filmů a ony hádají, jaká to je melodie)
-
Číst dětem před spaním (nebo na střídačku, pokud máte větší děti – čtenáře)
-
Vymyslet pro děti „domácí šipkovanou“ (po bytě rozmístit vzkazy – děti postupně plní úkoly dle vzkazů a nakonec najdou poklad např. nějakou dobrůtku nebo nové omalovánky, dětský časopis...)
-
Pokud to jde, tak se jít „vyvenčit“ minimálně obden! (prostá změna “kulis“ pomůže naší psychice i zdraví…)
-
Dopřát dětem ve zvýšené míře fyzickou blízkost (pomazlit se s menšími dětmi, obejmout a pohladit puberťáka, pokud se nechá…)
-
Neptat se dětí jen, jestli už mají hotové úkoly, ale i jak se dnes mají, co je štve, na co se těší…
-
Občas povolit totální anarchii v dětském pokoji (např. nechat děti postavit bunkr, zahrát si na módní přehlídku nebo tržiště) Když můžou děti zapojit svoji fantazii, jsou nejspokojenější – a dají pokoj... 😊
-
Zapojit děti do vaření (míru zapojení dávkujeme samozřejmě podle věku – při společné přípravě se děti naučí víc si vážit dobrého jídla a snáze pochopí, že oběd „nespadl z nebe“)
-
Závěrem poslední zásadní doporučení:
NENECHAT SI VZÍT ČAS PRO SVOU OSOBNÍ RELAXACI A ODPOČINEK! (např. šlofík po obědě, káva s partnerem, přečtení si časopisu apod.), protože NERVY MÁTE JEN JEDNY!
Všem přeji krásné Velikonoce prožité s vědomím, že máme tolik věcí, za které můžeme být vděční (včetně našich dětí) 😊
Těším se na shledanou!