Okénko rodičů

Z pracovních listů - jaro - květiny

(od maminky Jarky)

den.png

Inspirace pro čas strávený s dětmi v karanténě

(od maminky Pavlíny)

Dobrý den všem rodičům i dětem, kteří teď spolu trávíte víc času, než je obvyklé. Byla jsem požádána o sdílení svých rodičovských zkušeností – tak tedy něco nabídnu, ale vězte, že sama o sobě, bych si netroufala někomu cokoli radit…!

 

Budu spíš psát o tom, co funguje v naší rodině, určitě je vhodné z toho něco pozměnit nebo vylepšit podle vašich vlastních možností, míry fantazie a konkrétních okolností.

 

Takže moje tipy jsou tyto:

  1. Přizpůsobit den tak, aby činnosti napodobovaly „normální den ve školce“ (prakticky to znamená střídat volný čas na hraní se společnými činnostmi – chvilku nechat pohrát, chvilku si povídat nebo číst, chvilku něco vyrábět, kreslit, chvilku cvičit nebo hrát pohybovou hru…)

  2. Často spolu zpívat nebo zkoušet hrát na improvizované hudební nástroje (pokud máte tolerantní sousedy 😊) – provozování hudby uvolňuje stres a nahromaděné emoce! (Moje děti rády hrají hru, kdy já předvádím nějakou melodii z večerníčků nebo dětských filmů a ony hádají, jaká to je melodie)

  3. Číst dětem před spaním (nebo na střídačku, pokud máte větší děti – čtenáře)

  4. Vymyslet pro děti „domácí šipkovanou“ (po bytě rozmístit vzkazy – děti postupně plní úkoly dle vzkazů a nakonec najdou poklad např. nějakou dobrůtku nebo nové omalovánky, dětský časopis...)

  5. Pokud to jde, tak se jít „vyvenčit“ minimálně obden! (prostá změna “kulis“ pomůže naší psychice i zdraví…)

  6. Dopřát dětem ve zvýšené míře fyzickou blízkost (pomazlit se s menšími dětmi, obejmout a pohladit puberťáka, pokud se nechá…)

  7. Neptat se dětí jen, jestli už mají hotové úkoly, ale i jak se dnes mají, co je štve, na co se těší…

  8. Občas povolit totální anarchii v dětském pokoji (např. nechat děti postavit bunkr, zahrát si na módní přehlídku nebo tržiště) Když můžou děti zapojit svoji fantazii, jsou nejspokojenější – a dají pokoj... 😊

  9. Zapojit děti do vaření (míru zapojení dávkujeme samozřejmě podle věku – při společné přípravě se děti naučí víc si vážit dobrého jídla a snáze pochopí, že oběd „nespadl z nebe“)

  10. Závěrem poslední zásadní doporučení:

NENECHAT SI VZÍT ČAS PRO SVOU OSOBNÍ RELAXACI A ODPOČINEK!  (např. šlofík po obědě, káva s partnerem, přečtení si časopisu apod.), protože NERVY MÁTE JEN JEDNY! 

 

Všem přeji krásné Velikonoce prožité s vědomím, že máme tolik věcí, za které můžeme být vděční (včetně našich dětí) 😊

Těším se na shledanou!