Velikonoce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Prosím rodiče, aby si k tomuto týdnu přečetli vyprávění pro rodiče)

 

1. Květná neděle

Milé děti, rodiče vám budou vyprávět, proč se dnešní den nazývá Květná neděle. Odpoledne si můžete vyjít společně na procházku a hledat keř s „kočičkami“. Prohlédněte si je a vyzkoušejte, jak jsou hebké. Můžete si několik větviček natrhat a po návratu domů si vyrobit Ježíše na oslíku. Můžete mu při hraní mávat ratolestmi.

2. Zelený čtvrtek

Rodiče vám jistě vyprávěli příběh Poslední večeře Páně. V tento den si lidé pečou „jidášky“. Poproste maminku, aby vám s pečením pomohla podle tohoto receptu: Zelenočtvrteční jidášky.

3. Velký pátek

Můžete dnes jít na procházku do kostela a prohlédnout si obrazy křížové cesty.  Povídejte si s rodiči o tom, co na nich vidíte.

4. Bílá sobota

Dnes můžete v kostele vidět hrob Pána Ježíše. Dnešní den lidé připravují velikonočního beránka a mazanec. Zeptej se maminky, jestli spolu některou z dobrot upečete.

5. Neděle Zmrtvýchvstání

Dnešní den slavíme Zmrtvýchvstání Ježíše Krista (Boží hod velikonoční). V tento den se můžeme radovat a připravovat pomlázky a vajíčka na Velikonoční pondělí.

Zdobení vajíček: nejprve vejce, umyté v saponátu, potřeme lepidlem a posypeme jej dětskou krupicí. Až uschne, zlehounka ho potíráme různými barvami (nejlépe anilinové). Barvy se zvláštním způsobem rozpíjejí a současně zapouštějí.

Můžete se naučit koledu:

Tatar, tatar na tatarec,

dajte, tetko, trochu vajec,

jak nedáte kopu vajec,

hodíme vám dívku na pec

a pacholka do komína,

uudí se jak slanina.  (z Moravy)

 

6. Předškoláci si mohou vyplnit dvojstranu „Velikonoce“ v pracovním sešitě.

unnamed.jpg